Pažintinė kelionė į Sakartvelą (Gruziją): pasinerkite į tradicinę Suprą!

Sakartvelas (Gruzija) garsėja žmonių svetingumu bei vaišingumu. Kartveliška virtuvė ir vaišinimosi tradicijos šalyje mena šimtmečius. Supra, kitaip kartveliška užstalė, šiame Kaukazo kalnų krašte yra autentiškas ritualas. Vaišinti atvykėlius kartvelai labai mėgsta, todėl pažintinė kelionė į Sakartvelą be vietinių tradicijų ir ritualų yra neįsivaizduojama.

Užstalės menas

Pažintinės kelionės Sakartvele metu keliautojai mėgaujasi senomis vaišinimosi tradicijomis. Pagrindinė kartveliškos užstalės filosofija – bendravimas. Pasak kartvelų, dalindamiesi maistu ir vynu, žmonės dalijasi savo laime ir pagarba. Šiltas ir nuoširdus bendravimas yra Sakartvelo žmonių kraujyje. Pažintinės kelionės į Sakartvelą šiuos žodžius neabejotinai patvirtina.

Supros taisyklės

Kartvelai užstalės meną tobulino tūkstantmečius. Vietiniai gyventojai vertina ir su pagarba mena šalies tradicijas. Suprą dažnai puošia įdomios istorijos, eilėraščiai ir dainos. Pažintinės kelionės į Sakartvelą yra lydimos muzikos ir šokių.  Supros metu svečių laukia liaudies dainų ir energingų šokių pasirodymai. Įprasta, kad visi prisijungia prie šokių. Šiuo būdu kuriama džiaugsminga ir gyva atmosfera.

Tamada

Suprą veda vakaro šeimininkas – tamada. Šis žmogus yra atsakingas už šventės eigą. Pagrindinė tamados pareiga yra tostų sakymas. Tamada paprastai būna iškalbingas ir išmintingas. Jo tostai būna ilgi ir pamokantys. Tai – savotiška malda ir padėka. Pažintinės kelionės į Sakartvelą žavi keliautojus autentiška šalies dvasia.  Pažintinės kelionės Sakartvele metu tamada suteikia proga pasisakyti ir svečiams. Galimybė praplėsti ankstesnį tostą ir išreikšti savo mintis bei jausmus duota tema yra nuostabi pažintinės kelionės Sakartvele patirtis. Pagrindinė taisyklė – nesidrovėti ir leisti užvaldyti nuoširdumui bei kūrybiškumui.

Tostai

Pažintinės kelionės Sakartvele metu keliautojai yra supažindinami su unikalia tostų sakymo kultūra. Supros metu tostai yra privalomi. Tamados vaidmuo sostų pasakyme yra labai svarbus. Tostas vietinėje tradicijoje yra šlovinimo ir maldos žanro dalis. Labai svarbu gražiai, poetiškai suformuluoti privalomus ritualinius pasakojimus. Todėl dažniausiai tamada paskiriamas iškalbingiausias ir gerbiamas vaišių dalyvis. Tik tamadai baigus sakyti tostą yra geriamas vynas. Supros pabaigoje geriamas kvelatsminda (visų šventųjų) tostas. Pažintinės kelionės į Sakartvelą leidžia pasinerti į unikalią kartvelų užstalės atmosferą.

Autentiški patiekalai ir vynas

Kartvelų supra yra įspūdinga savo valgių įvairove. Priklausomai nuo regiono ir progos patiekalai ir jų seka gali skirtis, tačiau gausa visada išlieka. Supros metu kartvelų virtuvė siūlo skanauti įvairiausius tradicinius patiekalus. Patiekalai dažnai gaminami iš šviežių vietinių ingredientų. Pažintinės kelionės į Sakartvelą tikrai neatsiejamos nuo ikoninių šio krašto patiekalų: chačapurių (sūriu įdarytos duonos), chinkalių (koldūnų), mtsvadi (ant grotelių keptos mėsos) ir daugybė daržovių patiekalų. Pagrindinis gruziniško suprato akcentas yra vynas. Gruzija yra vienas seniausių vyno gamybos regionų pasaulyje, o vynas yra neatsiejama supra dalis. Gruzinų vynas paprastai patiekiamas dideliuose moliniuose induose, vadinamuose „qvevri“. Vynui skirta daugybė tostų, ir jis gausiai liejasi per visą šventę.

Supra yra puiki galimybė žmonėms susiburti, bendrauti ir sustiprinti tarpusavio ryšį. Pažintinės kelionės į Sakartvelą yra kupinos gardaus maisto, vyno, tostų, muzikos ir nuoširdaus, gyvo bendravimo. Keliautojus pavergia vietinių gyventojų šiluma ir dosnumas.