Sudėtingame šunų draugijos pasaulyje dažnai daugiausia dėmesio skiriama pagrindiniams dalykams: dresūrai, mankštai ir, žinoma, mitybai. Nors pirmieji du dalykai yra tiesiogiai susiję su šuns elgesiu, mitybos, ypač šunų maistas, ir jo vaidmuo formuojant socialinį elgesį yra įdomi tema, kurią verta panagrinėti atidžiau. Nauji moksliniai tyrimai ir anekdotiniai augintinių savininkų bei veterinarijos gydytojų duomenys rodo, kad tai, ką dedame į savo šunų dubenėlius, gali turėti didelės įtakos jų bendravimui su žmonėmis ir kitais gyvūnais.
Šunų mitybos psichologija
Šunims, kaip ir žmonėms, reikia subalansuotos mitybos, kad jie gerai jaustųsi ne tik fiziškai, bet ir protiškai bei emociškai. Smegenims – daug energijos naudojančiam organui – reikia aukštos kokybės maistinių medžiagų, kad jos veiktų optimaliai. Pavyzdžiui, įrodyta, kad omega-3 riebalų rūgštys, žinomos dėl savo priešuždegiminių savybių, gerina kognityvines funkcijas ir, mažindamos šunų nerimą ir agresiją, gali pagerinti socialinius santykius.
Taip pat antioksidantai, vitaminai ir mineralai atlieka svarbų vaidmenį palaikant smegenų sveikatą, todėl turi įtakos šuns nuotaikai ir elgesiui. Pagrindinių maistinių medžiagų trūkumas gali sukelti mieguistumą, irzlumą ar net agresiją ir paveikti šuns gebėjimą tinkamai bendrauti su žmonėmis ir kitais šunimis.
Mityba ir šunų elgesys:
Mitybos ir elgsenos ryšys nėra vien tik pagrindinių maistinių medžiagų buvimas ar nebuvimas. Pavyzdžiui, maisto rūšis, jo virškinamumas ir tai, kaip jį apdoroja šuns organizmas, gali turėti įtakos energijos lygiui ir temperamentui. Aukštos kokybės baltymai yra labai svarbūs gaminant neurotransmiterius – chemines medžiagas, perduodančias signalus smegenyse. Šių neurotransmiterių pusiausvyros sutrikimas gali lemti nepastovų elgesį, nerimą, mokymosi ir socializacijos sunkumus.
Be to, šuns raciono glikemijos indeksas, turintis įtakos cukraus kiekiui kraujyje, taip pat gali turėti įtakos elgesiui. Maisto produktai, kurie sukelia greitą cukraus kiekio kraujyje šuolį, gali sukelti hiperaktyvumą, po kurio seka nuosmukis, todėl susidaro nepastovios energijos ciklas, kuris gali trukdyti šuns socialinei sąveikai ir mokymui.
Ypatingas sauso šunų ėdalo vaidmuo
Sausas šunų ėdalas – pagrindinis daugelio namų ūkių maistas – yra patogus ir subalansuotas augintinių šėrimo būdas. Aukštos kokybės sausas ėdalas sukurtas taip, kad užtikrintų visapusišką mitybos profilį, palaikantį bendrą sveikatą, įskaitant psichinę gerovę. Traški tekstūra taip pat skatina dantų sveikatą, kuri netiesiogiai veikia šuns komfortą ir elgesį.
Tačiau ne visi sausi ėdalai yra vienodi. Aukščiausios kokybės sausas maistas šunims, kuriame daugiausia dėmesio skiriama neskaldytiems baltymams, sveikiesiems riebalams ir kuriame gausu omega-3 ir antioksidantų, gali prisidėti prie geresnių pažinimo funkcijų, taigi ir prie stabilesnio bei draugiškesnio elgesio. Kita vertus, prastos kokybės pašarai gali prisidėti prie mitybos trūkumo ar disbalanso, o tai gali sukelti elgesio problemų.
Renkantis sausą šunų ėdalą, būtina ieškoti produktų, kurių pirmoji sudedamoji dalis yra tikra mėsa ir kurių sudėtyje yra sveikų, neperdirbtų grūdų, daržovių ir vaisių. Šie ingredientai užtikrina platų maistinių medžiagų spektrą, kuris palaiko ne tik fizinę sveikatą, bet ir kognityvines funkcijas, o kartu ir socialinį elgesį.
Socialinio proto puoselėjimas
Supratus sudėtingą ryšį tarp šunų mitybos ir socialinio elgesio, atsiveria nauji šunų gerovės gerinimo keliai. Gyvūnų augintinių savininkams tai reiškia, kad reikia rinktis mitybą, kuri ne tik palaiko šuns kūną, bet ir puoselėja jo protą.
Teikdami pirmenybę aukštos kokybės, maistingųjų medžiagų turtingam maistui, šeimininkai gali teigiamai paveikti savo augintinio nuotaiką, energijos lygį ir gebėjimą bendrauti. Tikslas – užtikrinti mitybą, kuri palaiko ramų, pasitikintį savimi temperamentą, atveria kelią sėkmingai socializacijai ir darniems šuns ir aplinkinių žmonių bei augintinių santykiams.
Apibendrinant galima pasakyti, kad posakis „esi tai, ką valgai” mūsų šunų draugams tinka tiek pat, kiek ir mums. Gerai apgalvota mityba yra geros sveikatos pagrindas, padedantis pagrindą gerai prisitaikiusiam ir bendraujančiam šuniui. Toliau tyrinėjant sudėtingas mitybos ir elgesio sąsajas, aišku viena: kelias į gerai besijaučiantį augintinį veda tiek per skrandį, tiek per širdį.