Bruto ir neto: atlyginimų skaičiavimo ABC

Ar kada susimąstėte, ko gero, būtų įdomiau skaityti apie atlyginimų skaičiavimus, jei jie būtų pateikiami kaip detektyvinė istorija, o ne kaip mieguistą darančios lentelės ir formulės? Leiskite pasinerti į atlyginimų pasaulį, kur bruto ir neto yra detektyvų duetas, aiškinantis pinigų dingimo mįslę.

Bruto ir neto apibrėžimas

Pagalvojus, bruto ir neto gali skambėti kaip gladiatoriaus arenoje kovojančių romėniškų herojų vardai. Arba kaip humoristinio serialo personažų pavadinimai. Bet realybėje tai neturi nieko bendro su jokiais išgalvotais veikėjais; priešingai, bruto ir neto yra rimtos sąvokos, naudojamos apskaitoje. „Bruto“ – tai jūsų atlyginimas prieš tai, kai iš jo savo dalį pasiima valstybė. Tuo tarpu „neto“ yra tai, kas lieka jūsų kišenėje, kai visos valstybinės institucijos susirenka iš jo tai, kas jiems priklauso.

Atlyginimo skaičiuoklės ir kaip jos veikia

Įsivaizduokite atlyginimo skaičiuoklę kaip paprastą skaičiuotuvą, bet kuris veikia ne tiesiog pagal paprastas matematines taisykles, bet visiškai kitokiu algoritmu. Kai į jį įrašote „bruto“ skaičius, jis su akimirksniu išspjauna „neto“ sumą (arba atvirkščiai!). Atlyginimo skaičiuoklės yra suprogramuotos atsižvelgt į galiojančius teisės aktus, mokesčių tarifus, socialinio draudimo įmokų dydžius ir kitus finansinius ir buhalterinius aspektus.

Priklausomai nuo skaičiuoklės detalumo, suvedę atlyginimo dydį galėsite matyti ne tik bruto atlyginimą paverstą į neto (ar atvirkščiai), bet taip pat ir mokėtinus mokesčius, tenkančius darbuotojui ir darbdaviui.

Atlyginimo skaičiavimo pavyzdys

Paimkime Joną, kuris dirba „Kosminių ryžių” įmonėje. Jo „bruto“ mėnesinis atlyginimas yra lyg kometa – įspūdingas ir didelis, sakykime, 3000 eurų. Bet prieš patenkant į Joną rankas, iš šios sumos „išmušami“ mokesčiai: „sveikatos apsaugos“ raketa numuša 300 eurų, „socialinio draudimo“ raketa – dar 300 eurų, o savo gabalą atsirėžia ir priskridusi VMI, kuri gyventojų pajamų mokesčio pavidalu pasiima dar 150 eurų. Galiausiai, Jonui į rankas atkeliauja „neto“ suma – 2250 eurų, kurie mažesnė, bet, pripažinkime, vis dar pakankamai didelė kometa.

Dažniausios klaidos skaičiuojant atlyginimą

Kai kurie žmonės atlyginimus skaičiuoja kaip vaikai, bandydami atspėti, kiek saldainių yra indelyje. Neįtraukti kokio nors mokesčio, klaidingai apskaičiuoti privalomojo sveikatos ar socialinio draudimo įmokas ar nežinoti galiojančių mokestinių tarifų – tai dažniausiai pasitaikančios klaidos skaičiuojant atlyginimą. Todėl, visuomet patikrinkite savo skaičiavimus du kartus arba visą šį sunkų darbą atlikite su atlyginimo skaičiuoklės pagalba.

Bruto ir neto – ne tik skaičiai ant popieriaus. Už jų slypi daug gilesni apskaitos principai, formulės ir skaičiavimai. Apskaičiuoti atlyginimą pačiam, net ir suprantant, ką reiškia bruto ir neto, gali būti sudėtinga. Tą lengviausia padaryti naudojantis jau paruoštomis atlyginimo skaičiuoklėmis, kurios gali tiesiog paversti bruto atlyginimą į neto atlyginimą arba taip pat parodyti konkrečius sumokamus ar mokėtinus mokesčius – PSD, VSD, GPM ir kitus.